website templates


KAZI TARİHÇESİ


ÇANKIRI DA KAZI ÇALIŞMALARI
Çorakyerler omurgalı Fosil Yatağı, Çankırı İli'nin Yapraklı yolu üzerinde, şehir merkezinden yaklaşık 4-5 km uzaklıkta, Fatih Mahallesi'ndedir. Fosil yatağı Türkiye'nin en zengin fosil yataklarından birisidir. Burası ilk kez 1970'li yıllarda MTA Genel Müdürlüğü ile Alman Linyit Araştırmaları ekibinin birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalar sırasında keşfedilmiştir. Bu çalışma sonucunda ele geçen fauna fosilleri üzerine yapılan değerlendirmelerde, alanda biri Geç Astarasian veya Vallesian, diğeri Geç Vallesian veya Turolian döneme ait farklı yaşlarda iki fauna topluluğunun bulunduğundan söz edilmektedir. Ancak bizim yaptığımız çalışmalar sonucunda 8-7.5 milyon yıl arasında tarihlendirilen sadece Trolian dönem fosilleri ele geçmiştir.


Çorakyerler kazı çalışmaları, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla SEVİM EROL'un bilimsel danışmanlığında, Çankırı Müze Müdürlüğü'nün başkanlığında kurtarma kazıları şeklinde başlatılmıştır. Bu çalışmalar sırasında Dünya canlılık hareketlerini aydınlatmaya katkı sağlayacak nitelikte çok önemli fosillerin ele geçmeye başlamasıyla, 2001 yılından itibaren Bakanlar Kurulu Kararı ile Prof. Dr. Ayla SEVİM EROL'un başkanlığında sistemli kazılara devam edilmiştir.

Ayla Sevim Erol 1960 yılında Kahramanmaraş’ ın Göksun ilçesinde dünyaya geldi. Sevim Erol İlkokul eğitimini Göksun’ da tamamladıktan sonra, orta ve lise eğitimi için Ankara’ ya geldi. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümünden 1985 yılında tamamlayan Ayla Sevim Erol yine aynı üniversitenin Antropoloji bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Antropoloji kürsüsünde 1998 yılında doçentlik 2002 yılında da profesörlük unvanlarını aldı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yapmak için 2009 yılında Burdur’a giden ve aynı fakülte bünyesinde antropoloji bölümünü kuran Sevim Erol, Dekanlık görevi bittiğinde tekrar Ankara Üniversitesi Antropoloji bölümüne geri dönüp halen devam ettirdiği bölüm başkanlığına seçilmiştir.
Ayla Sevim Erol akademik kariyeri boyunca 20’den fazla farklı yurtiçi ve yurtdışı araştırmalara, yüzey çalışmalarına ve kazılara katılmıştır. Bakanlar kurulunca desteklenen ve yirmi seneye yaklaşan tarihiyle Çorakyerler kazısının da başkanı olan Sevim Erol yapmış olduğu çalışmalarla Çorakyerler’ in adını Dünyanın önemli lokaliteleri arasına sokmayı başarmıştır. 

KURUMSAL

Adres

Fatih Mahallesi
Yapraklı Yolu Üzeri
Fatih Talebe Yurdu Karşısı
Merkez/ÇANKIRI

İletişim

Email: iletisim@corakyerler.com

Bize Ulaşın

Email Gönder